5°C ابری
     
   • بوستان وکیل آباد

    بوستان وکیل آباد

    یکی از پارک های وسیع و قدیمی مشهد، بوستان جنگلی وکیل آباد است. این بوستان در جنوب غربی مشهد در بستر رودخانه طرقبه با قدمت چند صد ساله که از آب جاری رودخانه و یک رشته قنات بهره می برد، واقع شده و با بولوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی متصل می گردد. این باغ در گذشته به نام میرطراز شناخته می شد. در سال 1348 توسط مالک آن حاج حسین ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم و به شهرداری مشهد واگذار شد و هم اکنون جزء محدوده خدماتی منطقه 9 می باشد. این باغ دارای محدوده ثبت شده ای نبوده است و چون باغ محصور نبوده است،  از جهات مختلف مورد تعرض مردم، نهادها و سازمان قرار گرفته است.

    از بعد همجواری، این بوستان از جنوب به املاک نیروهای انتظامی، از شرق به ارتفاعات مجاور رودخانه، از شمال به ورودی قدیمی وکیل آباد مجاور پل پرتوی، از شمال غرب به اراضی حد فاصل جاده طرقبه و اراضی باغ که بعضا توسط موسساتی تصرف شده، از غرب به باغ احداثی توسط مردم در اراضی مورد ادعای وکیل آباد و از جنوب غربی به ورودی از جاده طرقبه و کارخانه مبل دقت مشرف می باشد.

    بوستان وکیل آباد، با مساحت بیش از هفتاد هکتار با آب قنات آبیاری می شود. از مهمترین ویژگی های این مکان، وجود درختان سر به فلک کشیده چنار و کاج می باشد. آب مورد نیاز این گردشگاه از طریق قناتی که سرچشمه آن بند گلستان بوده تامین می شود و رودخانه بسیار زیبایی نیز در سطح آن جاری است. این بوستان قدیمی از گذشته های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی مشهد مورد توجه بوده و شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی و کف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه های موقت و تاسیسات بهداشتی و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه های این بوستان افزوده است.

    از جمله اهداف این بوستان می توان به، یکپارچه کردن و حفاظت باغ موجود، احیاء و ارتقای ارزش های طبیعی آن، آماده ساختن باغ در حال تخریب به باغی با امکانات مناسب و کافی برای استفاده مردم مشهد و گردشگرانی که به مشهد می آیند، حفظ و تیمار درختان قدیمی و کهن سال به دلیل شکنندگی فضای سبز موجود و سال ها رها شدگی و کم آبی در فصول خشک، طراحی منظر در جهت هماهنگی و تقویت مناظر غنی موجود و طراحی منظر با توجه به ماهیت و کارکرد هر فضا اشاره نمود.

    طراحی و اجرای عناصر ساختمانی به علت وجود درختان قدیمی و پخش شدن ریشه ها در سطح باغ و لزوم حفظ ریشه ها و همچنین وضعیت آب های زیر زمینی و اختلاف سطح های موجود در چند گام انجام گردید:

    گام اول: طراحی و اجرای ورودی قدیمی وکیل آباد از محل پله تا اطراف استخر بزرگ قدیمی

    گام دوم: طراحی و اجرای حد فاصل استخر بزرگ قدیمی تا استخر کوچک زیر قنات

    گام سوم: از استخر کوچک تا ورودی باغ از جاده طرقبه.

    این بوستان در حال حاضر در حال انجام مراحل اجرایی فازهای دهم می باشد و با اتمام طرح های در دست اجرای شهرداری، در آینده بیش از پیش توسعه خواهد یافت. از جمله اقدامات عمرانی که در این بوستان در حال انجام می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد: بازسازی استخر قدیمی، احداث استخر و آبشار، اجرای پله های جوانان ارتباطی فرهنگسرا به پارکینگ امام رضا، احداث پارکینگ های امام رضا 4 و 14، احداث و بازسازی سرویس های بهداشتی ورودی اصلی بوستان جنب مهمان سرای ملک، احداث استخر بزرگ بوستان وکیل آباد به حجم 6 میلیون و 400 هزار لیتر، بازسازی استخر در فرهنگسرا، اجرای سنگ فرش و کوبیک فرش رمپ ها و مسیرهای ارتباطی، احداث حوضچه های پلکانی در محوطه باغ شب، اجرای سیستم روشنایی تمامی بوستان، مقاوم سازی و بازسازی پل قدیمی وکیل آباد، مقاوم سازی دیواره های کال توتی و بادام زار، اجرای دیواره های سنگی به ارتفاع میانگین 1.5 متر جهت جلوگیری از فرسایش خاک، بازسازی محوطه فرهنگسرا، جمع آوری آسفالت قدیمی و زیرسازی و آسفالت مجدد امام رضا 14، اجرای حصار بوستان (فلزی و سنگی)، زیرسازی و آسفالت مسیر پشت باغ های مسکونی در رینگ دور بوستان، بازسازی دهانه های قنات باغ شب- فرهنگسرا، اجرای مخزن آب شرب 200 مترمکعبی و اتاق پمپاژ آن، احداث اتاق پمپاژهای استخر بزرگ، اجرای پمپ های مستفرش در برکه قنات و مسیر تغذیه استخر باغ شب، اجرای فضای سبز  باغ شب، اجرای لوله کشی گاز و آب، سیستم جمع آوری فاضلاب.

    این بوستان علاوه بر فصول گرم سال، در زمستان، با مناظر بسیار زیبا، محل تجمع زائرین و مجاوران و علاقه مندانی است که برای بازی و سرگرمی با برف به وکیل آباد می آیند تا لحظات خاطره انگیزی را در این تفرج گاه سپری نمایند.

    مشخصات
    تاریخ شروع :۱۳۹۳/۰۶/۰۶تاریخ خاتمه :۱۳۹۵/۰۹/۰۱مبلغ اعتبار :200,000,000,000 ریال
    پیمانکار :سازمان عمران
    محل اجرا
    انتهای بلوار وکیل آباد