5°C ابری
     
   • بوستان خورشید

    بوستان خورشید

    بوستان خورشید بزرگترین بوستان کوهستانی مشهد است که به دلیل تنوع چشم‌اندازهای طبیعی آن مکانی جذاب برای مخاطبان و گروه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی می‌باشد. ۵۰ درصد این بوستان را که پارک آرام نیز تعریف شده است، فضای بکر و دست نخورده و ۵۰ درصد بعدی را کاربری‌های دیگری تشکیل می‌دهد. بوستان خورشید (بام شهر مشهد) در منطقه ۹ مشهد واقع شده و در مساحتی بالغ بر ۳۸۰ هکتار احداث شده است. این بوستان از سمت جنوب به حصار گلستان، از شمال به هاشمیه، از شرق به روستای چهارچشمه و از غرب به بولوار لادن و آب و برق ختم می‌شود.

    اقداماتی برای مناسب ‌سازی این بوستان انجام شده است که می‌توان به ساخت ۸۳ آلاچیق، نصب ۳۵ سطل زباله و ۴۵ قلعه کباب، نصب ۱۸۵ پایه چراغ برقی، راه‌اندازی ساختمان مدیریت و ایجاد مخزنی با ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب‌ برای ذخیره آب اشاره کرد. از دیگر اقداماتی که قابل ذکر است، احداث ۵۱ چشمه سرویس بهداشتی، اجرای ۳۳ هزار متر مربع آسفالت برای راه‌های موجود در بوستان، احداث ۹۰ هزار متر طول دیوار ساحلی در اطراف بوستان، کاشت ۴۰ هزار اصل درخت و ایجاد فضای بازی برای کودکان را می‌توان نام برد.

    علاقه مندان به ورزش هایی چون فوتبال ساحلی، والیبال ساحلی و مسابقات کبدی می توانند با حضور در بوستان خورشید، از فضاهای اختصاص یافته بدین منظور استفاده کنند. دوچرخه سواری هم، یکی از ورزش هایی است که علاقه مندان خاص خود را، راهی این بوستان می کند.

    پلکان های موجود بر سر سه رشته کوه آب و برق با 400 پله مختص کسانی است که به ورزش کوهنوردی آن هم در شکل ایمن آن علاقه مند هستند. بوستان خورشید دارای ۳ هزار جای پارک خودرو است و به عنوان تنها پارکی شناخته می‌شود که شهروندان می‌توانند با خودروی خود به داخل آن تردد کنند.

    شهر برفی، شهر غذا، پردیس هیجان، پردیس خانواده، شهربازی، باغ وحش، تله کابین، پارک طبیعت و خانواده، مرکز جوانان، گودال و حوض، گودال آهوان، باغ کودک، باغ خاطره، دره گل های وحشی، پیست مخصوص دوچرخه سواری کوهستانی و زمین ورزشی چند منظوره از جمله مراکزی است که قرار است به زودی به این بوستان اضافه شود و پذیرای افرادی باشد که به دور از دغدغه های شهر، ساعتی را در کنار خانواده و دوستان خود به استراحت و تفریح بپردازند.

     

    مشخصات
    تاریخ شروع :۱۳۹۰/۰۷/۰۱تاریخ خاتمه :۱۳۹۵/۰۴/۱۵مبلغ اعتبار :170,000,000,000 ریال
    پیمانکار :سازمان عمران
    محل اجرا
    انتهای بلوار هاشمیه