5°C 
 • پنج شنبه،04 بهمن 1397
 • ورود
     
   • پارک ملی چهل بازه

    پارک ملی چهل بازه

    بوستان ملی چهل بازه با مساحت ۳۰۰ هکتاری از شمال به بولوار امام علی (علیه السلام)، از جنوب به بولوار معلم و محلات مسکونی، از غرب به بولوار نمایشگاه و از سمت شرق به میدان قائم ختم می‌شود.

    مسیل چهل بازه که قرار است به مکان تفریحی ویژه مشهدی‌ها تبدیل شود، از آن دست مسیل‌های این شهر بود که در گذشته، در کنار محلی برای عبور روان آب‌ها، تبدیل به مکان تجمع معتادان، موجودات موذی و انواع حشرات از جمله سالک شده بود و هر روز برای مجاوران و ساکنان ابتلا به انواع بیماری‌ها را رقم می‌زد. ریختن و تجمع نخاله‌های ساختمانی نیز معضلی مزید بر آلودگی محیطی در این فضا شده بود.

    همه این موارد در حالی است که؛ در نهایت مدیریت شهری با توجه به وسعت، موقعیت مکانی و تنوع بافتی چهل بازه، بر آن شد تا این مکان را احیا کند. این پارک که عنوان ملی را نیز در کنار خود دارد، قرار است منحصر به فردترین مکان تفریحی در کشور نیز باشد. ۶۰ الی ۷۰ درصد آن به فضای سبز تبدیل خواهد شد.

    طرح معماری بستر پارک ملی چهل بازه، محدوده یکصد هکتاری در پهنه طولی آن، ابتدا به ۸ قسمت یا ۸ زون تقسیم می‏شود. در مرکز تقریبی هر زون یک کاسه (دریاچه) با حداکثر عمق تا کف بستر و تراز لبه آن همسطح متوسط هر زون در اتوبان امام علی(علیه السلام) اختیار میشود. وسعت هر دریاچه یا کاسه آبگیر در حدود 1.5 تا ۴ هکتار، بستگی به وسعت هر زون معین میشود. اختلاف سطح و فاصله هر دریاچه با دریاچه بالا دست و پائین دست به‏ صورت پله‌ای، شیبدار، آبشار و اشکال دیگر به هم مربوط می‌شوند.

    در حاشیه‏های بیرونی و محیطی پارک، زمین‌های کوچک ورزشی وجود دارد که همسایگان پارک را به ورزش و تشکیل تیم‌های محلی بسکتبال و والیبال دعوت می کند. در جعبه‌های داخلی و نزدیک به زمین‌های ورزشی، در بدنه دیگر تپه ماهورها، پارک‌های کودک پیش بینی شده که حدفاصل زمین‌های ورزشی و پارک‌های کودک را تونل هایی در دل تپه به هم مرتبط می‌نماید.

    در هر زون و در پهنه کنار دریاچه‌ها یک اتفاق مهم مانند؛ تالار شهر، فرهنگ سراها، نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، برج چشم انداز، هتل چهل ستاره، ورزشگاه، رصدخانه، باغ وحش، بازارهای روز و دریاچه ها و ساختمان ها را به هم مربوط می‌کنند.

    لبه دریاچه‌ها محل اسکله‏ های قایقرانی، ماهیگیری، اسکی روی آب و رستوران‌ها و تریاها خواهد شد.
    این پارک از نظر معماری، جدای از زون بندی ارتفاعی و اختلاف سطح دریاچه‏ ها، از نظر مبلمان شهری و نشانه‌ها و مجسمه‌ها و دیگر زمینه‌ها، دارای هویتی یکپارچه است. چهره شیب این پارک، با نور آبی دریاچه‌ها و تاورهای بلند ورودی‌ها، چراغ‌ها و پروژکتورهای موضعی، چهره‌ای نمایان از پایین و از آسمان خواهد یافت.

    یک تالار بزرگ شهر با ظرفیتی حدود ۸-۷ هزار نفر برای مسابقات و کنسرت‌ها در قلب پارک و حد واسط دریاچه‌ها، یک هتل بزرگ ۲۰۰ اتاقه ۲۰ طبقه در غربی‏ترین نقطه پارک در نزدیکی نمایشگاه، با چشم انداز سرتاسر طول پارک، همچنین یک رستوران بزرگ و یک تریا در مجاورت هر دریاچه به همراه دو کمپینگ برای چادر زدن و اقامت صحرایی در حاشیه پارک در طرح دیده شده است.

    لازم به ذکر است پیش بینی حدود 5000 پارکینگ خودرو در افق طرح و در قالب پارکینگ های زیرسطحی و همچنین طراحی رینگهای مناسب جهت حرکت سواره رو و خدمات اضطراری در حاشیه محور امام علی از تمهیدات ترافیکی پارک چهل بازه می باشد.

    مشخصات
    تاریخ شروع :۱۳۹۰/۰۱/۲۶تاریخ خاتمه :۱۳۹۵/۰۶/۱۵مبلغ اعتبار :250,000,000,000 ریال
    پیمانکار :شرکت ثامن سازه عرش
    محل اجرا
    ضلع شرقی بلوار نمایشگاه - حد فاصل بلوار معلم تا کال چهل بازه