5°C 
 • پنج شنبه،04 بهمن 1397
 • ورود
     
   • کمربندی جنوبی

    کمربندی جنوبی

    پروژه کمربندی جنوبی مشهد، یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های شهرداری است. طول کل پروژه از انتهای بلوار شهید برونسی تا اتوبان باغچه حدود ۲۷ کیلومتر است که در دو فاز اجرا خواهد شد. فاز اول که شامل قطعات اول تا سوم است، به طول ۱۲ کیلومتر بوده که حدفاصل تقاطع شهرستانی تا تقاطع طالقانی را به هم متصل می‌کند.

    این پروژه، شامل دو باند اصلی رفت و برگشت به عرض 13.8 متر است، دارای یک آیلند میانی فضای سبز به عرض ۱۲ متر است که دو لاین فضای سبز، هر کدام به عرض ۱۱ متر در طرفین لاین اصلی قرار دارد. همچنین دو لاین به عرض هفت متر در دو طرف لاین اصلی قرار دارد که شامل پیاده‌رو و باند دوچرخه است. در طرفین ۷۵ متری دو لاین کمربند سبز قرار دارد که عرض این لاین در ضلع شمالی ۵۰ متر و عرض لاین در ضلع جنوبی ۱۰۰ متر است. در مجموع عرض بزرگراه با سه باند کمربند سبز، ۲۲۵ متر خواهد بود.

    برای اجرای این پروژه دو میلیون و ۸۰۰ هزارمتر مکعب خاکبرداری و یک میلیون و ۵۰۰ هزارمتر مکعب خاکریزی انجام خواهد شد که یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب این خاکریزی‌ها در زمین‌های سنگی است. روش‌های مختلفی برای سنگبرداری در حال انجام است. قسمت اعظم آن با چکش‌های هیدرولیکی و بخش‌هایی که به این روش قابل انجام نیست با انفجار انجام می‌شود. حدود ۳۰۰ هزار مترمکعب از سنگ برداری‌های این پروژه به‏وسیله انفجار انجام خواهد شد.

    با توجه به انجام ۱۰۰ کیلومتر جدول‌گذاری در فاز اول این پروژه، در طرفین باندها ۳۵ کیلومتر کانال‌سازی انجام خواهد شد و ۲۲ دستگاه آب‌روی عرضی نیز خواهیم داشت که عرض این آب‌روها از یک تا سه متر است.

    در پروژه کمربندی جنوبی، احداث پنج دستگاه پل راه روستایی نیز پیش‌بینی شده است. عرض هر یک از این پل‌ها ۶ متر خواهد بود.

    وجود سه تقاطع غیرهمسطح در قطعات اول تا سوم پروژه

    در مسیر ۱۲ کیلومتری قطعات اول تا سوم این پروژه، سه تقاطع غیرهمسطح به نام‌های شهرستانی، طالقانی و هاشمیه احداث می‌شود. دو اتصال همسطح در انتهای خیابان دلاوران و خاقانی خواهد بود و همچنین این مسیر شامل چهار دستگاه دور برگردان غیرهمسطح به صورت روگذر است که دو دستگاه از آن‌ها بین تقاطع دلاوران و خاقانی و دو دستگاه بین تقاطع هاشمیه و طالقانی قرار دارد. کاهش بار ترافیکی در بلوارهای وکیل‌آباد، پیروزی و بزرگراه شهید کلانتری از اهداف اجرای این پروژه می باشد. با بهره‌برداری از این پروژه شهروندان می‌توانند مسیر شرق به غرب شهر مشهد و بالعکس را به راحتی طی کنند.

    قرارداد پروژه کمربندی جنوبی مشهد به ‏صورت ۱۰۰ درصد غیرنقدی است. به این صورت که در ازای انجام این پروژه به پیمانکار مربوطه زمین، واحد تجاری و واگذار می‌شود.

    احداث ۲۳ تقاطع همسطح و غیرهمسطح در مسیر اجرای پروژه، شامل ۱۰ تقاطع غیرهمسطح، پنج تقاطع همسطح و هشت دستگاه دوربرگردان غیرهمسطح است.

     

    مشخصات
    تاریخ شروع :۱۳۹۱/۰۹/۲۰تاریخ خاتمه :۱۳۹۵/۱۲/۲۵مبلغ اعتبار :2,000,000,000,000 ریال
    پیمانکار :بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
    محل اجرا
    حدفاصل خیابان شهید برونسی تا خیابان طالقانی