5°C 
 • پنج شنبه،04 بهمن 1397
 • ورود
     
   • بوستان بهار

    بوستان بهار

    بوستان بزرگ بهار در شمال شهر مقدس مشهد به‏ وسعت ۸۲ هکتار در حال احداث است. این بوستان اولین تجربه برنامه‏ریزی و طراحی پارک‏های موضوعی در ایران می باشد. اراضی مربوط به این بوستان، قبلاً مورد استفاده کشاورزی بوده و تبدیلِ اراضی به بوستان، شرایط مناسبی برای ادامه سکونت شهروندان این منطقه محروم فراهم آورده است. یکی از مهمترین اهدافِ شهرداری در احداث این بوستان، گسترش امکانات رفاهی منطقه بوده که مصداق آن را می‏توان در ایجاد میادین متعدد ورزشی در پهنه شرقی بوستان و توسعه آتی امکانات ورزشی- تفریحی شامل: ورزش‏های آبی، ورزش های باستانی و ... مشاهده کرد.

    در طرح بوستان بزرگ بهار، انواع مسیرهای تفرجی و گردشی پیش بینی شده است. طول پیاده راه های پیرامونی بوستان که از میان درختان سرسبز پارک های خطی شمالی و جنوبی و غربی و شرقی می گذرد، حدوداً ۵ کیلومتر است و در امتداد خود، دارای واحدهای بهداشتی، امکانات رفاهی، نیمکت، آبخوری و سایر تجهیزات پارکی می باشند. این پیاده راه ها با فراهم آوردن راهپیمایی و تحرک یک ساعته، دارای اهمیت شهری هستند.

    همچنین در این بوستان یک مسیر دوچرخه سواری به طول 4.5 کیلومتر و با عرض ۶ متر به شکل عبور یک یا دو طرفه مناسب، در نظر گرفته شده ‏است. به علاوه، این مسیر برای اجرای دیگر مناسبت‏ها نظیر: مسابقات دو، رالی و ... سازگاری دارد. مسیر دوچرخه سواری، نقاط استراحت، واحدهای بهداشتی، یک ایستگاه دو طبقه منحصر به فرد و انواع خدمات و پذیرایی برای دوستداران دوچرخه سواری را داراست.

    طرح بوستان بزرگ بهار دارای یک مسیر آبیِ بی همتا به نام آبراهه تاریخ، به مساحت ۲۳ هکتار و به طول ۲.۲ کیلومتر  می باشد. عرض متوسط این مسیر آبی حدود ۱۰ متر بوده و دارای، ۷ خم و چم به نشانه هفت مرحله تاریخی در زندگی بشر می باشد. داخل این مسیر قایق های کوچک با ظرفیت ۱۱ تا ۱۸ نفر حرکت و تاریخِ زندگی انسان را به قلم محققان و باستان شناسان، در طول تونل‏های تاریک و ابنیه و محوطه ها مشاهده خواهند کرد. در آخرین مراحل اجرایی، این مسیر به قایق‏های خودکارِ بدون قایقران، بی‏صدا و بدون ضایعات محیطی مجهز خواهد شد. (آشنایی در یک سفر بیست دقیقه‏ ای در راه آبی پر پیچ و خم و با داستان زندگی انسان بر اساس کشفیات علمی...(

    مسیر تفرجی کم‏رقیبی به ‏نام "مسیر شادی" دارای ۴ منظومه خدماتی با ۳۲ غرفه برای ارائه انواع کالا، خدمات، رستوران‏ها، واحدهای بهداشتی و غیره در طرح وجود دارد. همچنین در فواصل آن موضوعات تحلیلی، با کارکرد  تفریحی- پذیرایی و با همکاری بخش خصوصی اجرا و نیز صحنه اجرای رویدادهای ویژه در مناسبت‏ های ویژه خواهد بود. برخی از این موضوعات عبارتند از: سرزمین کوچ، موزه تاریخ سینما، بازی های خطی، سرزمین هفت خوان، سرزمین کوچ، سرزمین شکار، پینت بال، سرزمین قصه‏ های قرآن، سرزمین رازها، سیرک و نمایش، گلف کوچک.

    پهنه غربی با مساحت تقریبی ۱۵ هکتار، به موضوعات فرهنگی اختصاص می یابد. فضاهای مختلفی همچون فرهنگ سرا و دریاچه را شامل می شود. به‏منظور افزایش امکانات بوستان تا حد پر کردن یک روز فراغت شهروندان و نیز زائران شهر مقدس مشهد، ایجاد دریاچه مصنوعی به همراه ساحل ماسه‏ای و همچنین امکانات ویژه پذیرایی، انواع باغ‏های گل، باغ بزرگ بوتانیک، مرکز بزرگ تفریحات پر تحرک و رایانه‏ای و نیز ابنیه خدماتی و مدیریتی مورد نیاز در پروژه گنجانده شده است.

    مشخصات
    تاریخ شروع :۱۳۸۹/۰۲/۰۱تاریخ خاتمه :۱۳۹۴/۰۹/۰۲مبلغ اعتبار :330,000,000,000 ریال
    پیمانکار :سازمان عمران
    محل اجرا
    ابتدای خیابان خواجه ربیع - بعد از پاسگاه نیروی انتظامی - سمت راست