2°C 
     
   •  
    منبع خبر : معاونت فنی و عمران شهرداری تهران
    تعداد بازدید: 266
    کد: 31518
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
    سخنگوی کمیسیون عمران مجلس:

    پایتخت به یک فضای نمایشگاهی استاندارد و بین المللی در حاشیه شهر نیاز داشت

    سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیاز شهر تهران به یک فضای نمایشگاهی استاندارد بین المللی، گفت: احداث مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب در حاشیه تهران، به خاطر معضلات ترافیکی گسترده این کلانشهر، ایده بکری بود و در وضعیت ترافیکی کنونی پایتخت، چنین اقدامی توسط شهرداری تهران اجتناب ناپذیر به نظر می رسید.
    سخنگوی کمیسیون عمران مجلس: پایتخت به یک فضای نمایشگاهی استاندارد و بین المللی در حاشیه شهر نیاز داشت

    به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، مهرداد لاهوتی درباره مکان یابی نمایشگاه بین المللی پایتخت گفت: نمی توان برای همه شهرهای جهان یک نسخه واحد را توصیه کرد. به عنوان مثال در کشور ترکیه، آنکارا به عنوان مرکز سیاسی انتخاب شده است وبرخی دیگر از شهرها نظیر آنتالیا، جزو مراکز اصلی جذب گردشگر به شمار می روند. در عین حال استانبول به عنوان شهر نمایشگاهی و تجاری در جهان شناخته شده است به نحوی که هر کس قصد حضور در نمایشگاهی را داشته باشد، حاضر است کیلومترها مسیر را طی کند و خود را به استانبول برساند. البته در کشور ما هنوز از نمایشگاه های بین المللی به طور تخصصی بهره برداری نمی شود و علاوه بر اینکه مواردی نظیر تبلیغات و اطلاع رسانی در این رابطه موثر است اما فقدان فضای نمایشگاهی مناسب و استاندارد، یکی از عوامل دخیل در این امر است.
    عضو هیات رییسه فراکسیون مدیریت شهری در مجلس نهم، بر ضرورت فراهم ساختن امکانات لازم برای بهره گیری حداکثری در حوزه های اقتصادی، تجاری و صنعتی تاکید و خاطرنشان کرد: یک یا چند سالن نمایشگاهی صرف نمی تواند ما را به این هدف نزدیک کند. بنای نمایشگاه بین المللی باید امکانات کافی برای مراودات اقتصادی جزئی تر را فراهم کند و فضایی ایجاد شود که بتوان همه استعدادهای داخلی را به کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه ها عرضه کرد تا از ظرفیت های صنعتی و تجاری آنها نیز حداکثر استفاده را ببریم.
    وی با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب به گونه ای مکان یابی و طراحی شده که خلاء های این چنینی را با ایجاد یک مرکز تجارت جهانی پوشش خواهد داد، گفت: احداث مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب در حاشیه تهران در وضعیت ترافیکی کنونی پایتخت، اجتناب ناپذیر بوده است.
    لاهوتی به مشکلات برپایی نمایشگاه های بین المللی در مصلی تهران اشاره و اظهار کرد: هر شهروندی که یک بار تجربه حضور در یکی از این نمایشگاه ها را داشته باشد، تایید می کند که به نحو شایسته به نیازهای او پاسخ داده نشده و به دلیل خستگی مفرط ناشی از ناهنجاری های متعدد این فضا، به شکل مطلوب از نمایشگاه بهره برداری نکرده است.
    سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در دو فاز، یادآور شد: یکی از خلاء های نمایشگاه بین المللی فعلی، فقدان امکانات اقامتی برای میهمانان خارجی است در حالی که در فاز دوم مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب به این نیاز با ایجاد دو هتل 5 و 3 ستاره پاسخ داده می شود.
    وی با اشاره به اتصال نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب و فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از طریق مترو شهر پرند، خاطرنشان کرد: دسترسی به این مکان از طریق آزادراه های تهران ـ ساوه و تهران ـ قم فراهم است اما در عین حال شهرداری باید نسبت به ایجاد پایانه برون شهری و یا امکانات ترافیکی درون شهری برای تسهیل بیشتر آمد و شد به شهر آفتاب اقدام کند.
    لاهوتی در واکنش به برخی خبرها که حکایت از تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای احداث بنای نمایشگاهی دیگری در پایتخت دارد، تاکید کرد: دولت قطعا به دنبال چنین موازی کاری هایی نیست و از ظرفیتی که شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی برای شهر ایجاد کرده است، استفاده خواهد کرد. اگر احیانا چنین تصمیمی در دولت جدی شود، قطعا فراکسیون مدیریت شهری و همین طور کمیسیون عمران مداخله خواهند کرد و از دوباره کاری های این چنینی جلوگیری می کنند.

    تعداد بازدید: 266
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر