5°C 
 • پنج شنبه،04 بهمن 1397
 • ورود
     
   •  
    منبع خبر : https://news.mashhad.ir
    تعداد بازدید: 516
    کد: 147648
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
    با بهره‌برداری از فاز چهارم بولوار نماز به طول 3.5 کیلومتر در فصل نخست سال 97 محقق می‌شود؛

    تکمیل بولوار نماز با بهره‌برداری از فاز چهار تا پایان بهار 97

    فاز چهارم پروژه بولوار نماز حدفاصل توس گستر تا بولوار شهدای ارتش به طول 3.5 کیلومتر شامل دو باند اصلی رفت و برگشت هر کدام به عرض 10.5 متر با پیشرفت فیزیکی 25 درصد در حال اجراست.
    تکمیل بولوار نماز با بهره‌برداری از فاز چهار تا پایان بهار 97

    عملیات اجرایی احداث فاز چهارم بولوار نماز به طول 3.5 کیلومتر تا پایان خردادماه سال 97 به پایان رسیده و با بهره‌برداری از این فاز، پروژه بولوار نماز تکمیل می‌شود.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، توسعه شهر، افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش تعداد خودروها مدیران حمل و نقل و ترافیک شهری را بر آن می‌دارد تا برای کاهش بار ترافیکی معابر موجود، به توسعه معابر شهری روی آورده و برنامه‌ریزی لازم را در این حوزه انجام دهند.
    بولوار نماز یکی از معابری است که جهت کاهش بار ترافیکی بولوار وکیل‌آباد، بولوار پیروزی و بولوار فکوری در محدوده مناطق 9 و 8 شهرداری مشهد در حال احداث است. فاز اول این پروژه در سال 88 و از پارک خورشید در انتهای بولوار هاشمیه کلنگ خورد. مجموع طول فاز اول و دوم این پروژه 3 کیلومتر بود که با صرف هزینه‌ 7 میلیارد تومانی، در سال 90 به بولوار دلاوران رسید.
    بهره‌برداری از 4 فاز بولوار نماز با هزینه 30 میلیارد تومان
    سپس فاز سوم پروژه به طول 2 و نیم کیلومتر از حدفاصل بولوار دلاوران تا اراضی توس گستر با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان احداث و در سال 94 افتتاح شد.
    همزمان در سال 92، اجرای فاز پنجم پروژه بولوار نماز نیز به طول 2.5 کیلومتر، حدفاصل بولوار شهدای ارتش تا سیدی، آغاز و با هزینه‌ای 8 میلیارد تومانی، در سال 95 به بهره‌برداری رسید.
    عرض کلی معبر در فازهای یک، 2، 3 و 5 این پروژه، 60 متر بوده ولی این عرض در فاز چهارم فعلا 35 متر خواهد بود. همچنین در فازهای یک تا 3، دو لاین اصلی هر کدام به طول 13 متر و در فاز چهار نیز دو لاین اصلی به عرض 10.5 متر وجود دارد.
    در فاز پنج این پروژه نیز دو لاین اصلی هر کدام به عرض 10.5 متر و دو لاین کند رو هر کدام به عرض 7 متر اجرا شده است.
    اما اجرای فاز چهارم این پروژه که حلقه اتصال فازهای 1 تا 3 با فاز 5 و تکمیل‌کننده پروژه بولوار نماز می‌باشد؛ هم‌اکنون در حال اجراست.
    یکی از شهروندان در مورد فاز چهارم بولوار نماز که در حال اجراست، می‌گوید: شهرداری مشهد بخشی از فاز چهارم این پروژه حدفاصل بولوار شهدای ارتش تا توس گستر را که اجرایی شده است در اختیار مردم قرار دهد تا استفاده شود.
    شهروند دیگری اظهار می‌کند: این بولوار راهگشای موضوعات ترافیکی در محدوده منطقه 9 است اما کمبود تابلوهای ترافیکی و راهنمایی در این مسیر باعث سردرگمی شهروندان می‌شود. همچنین بسته بودن مسیر و عدم اجرای یک فاز در میانه این بولوار و عدم اتصال فازهای ابتدایی و انتهایی، باعث شده تا شهروندان نتوانند استفاده کاملی از آن بکنند.
    اختصاص اعتبار 3 میلیارد و 500 میلیون تومانی نقدی برای تکمیل فاز چهارم بولوار نماز
    محمدهادی مهدی‌نیا، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این خصوص می‌گوید: دیگر مشکلی برای تملک در مسیر این بولوار وجود ندارد و مسئله اصلی، موضوع اعتبارات بود که در حال بررسی این موضوع در شورای اسلامی شهر هستیم.
    وی ادامه می‌دهد: در تلاش هستیم تا اعتبار مدنظر معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد برای تکمیل بولوار نماز را در مصوبه کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر داشته باشیم.
    مهدی‌نیا عنوان می‌کند: با توجه به اینکه بودجه شهرداری به صورت انقباضی بسته می‌شود و در کمیسیون تلفیق نیز قطعا فشارهایی برای کاهش بودجه پروژه‌ها وجود خواهد داشت اما تلاش می‌کنیم تا چند پروژه ستادی مانند بولوار نماز مشمول انقباض بودجه نگردد.
    وی با به حق دانستن درخواست‌های مردم در مورد تسریع تکمیل بولوار نماز، اضافه می‌کند: اعتبار نقدی اولیه فاز چهارم این پروژه 1.5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که مقرر شد با اختصاص اعتبار نقدی 3.5 میلیارد تومانی برای این بخش از پروژه، شاهد بهره‌برداری هر چه سریعتر آن باشیم.
    پیشرفت فیزیکی 25 درصدی برای فاز چهارم بولوار نماز
    اما محمود ریحانی، مدیر نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری مشهد مقدس نیز در مورد آخرین اقدامات انجام شده در فاز چهارم بولوار نماز می‌گوید: فاز چهارم پروژه بولوار نماز حدفاصل توس گستر تا بولوار شهدای ارتش به طول 3.5 کیلومتر شامل دو باند اصلی رفت و برگشت هر کدام به عرض 10.5 متر با پیشرفت فیزیکی 25 درصد در حال اجراست.
    وی می‌افزاید: با توجه به اینکه بخش اول مسیر در محدوده توس گستر به طول یک هزار و 900 متر که در حال بهره‌برداری موقت توسط اهالی ساکن می‌باشد، امکان بستن کامل مسیر هر دو باند وجود نداشت لذا به اجبار و با هماهنگی پلیس راهور باند جنوبی دوطرفه گردید و باند شمالی جهت شروع عملیات اجرایی از دهم دی ماه سال جاری در اختیار سازمان عمران قرار گرفت.
    اعتبار 6 میلیارد تومانی برای اجرای فاز 4 بولوار نماز
    مدیر نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری مشهد مقدس عنوان می‌کند: در این بخش جداول و آسفالت موجود جمع‌آوری و شیب‌های عرضی اصلاح شده و جدول‌گذاری آیلند میانی و همزمان احداث کانال جمع‌آوری آبهای سطحی آغاز شده است که تاکنون حدود 800 متر طول کانال سازی و 1200 متر طول جدول‌گذاری صورت گرفته است.
    ریحانی با اشاره به اینکه 20 هزار تن آسفالت مورد نیاز در این فاز است، ادامه می‌دهد: همچنین با پیگیری‌های به عمل آمده، تیرهای برق معارض در باند شمالی در حال جابجایی بوده و برابر برنامه زمانبندی قرار است در صورت مساعد بودن شرایط جوی و رفع معارضات تاسیساتی موجود، تا پایان اسفند ماه جاری، باند شمالی آسفالت گشته و بلافاصله ترافیک جاری از باند جنوبی به باند شمالی منتقل شده و عملیات بهسازی باند جنوبی از 15 فروردین 97 تا 31 خردادماه سال آینده انجام گردد.
    صدور مجوز ورود به محدوده برای انجام ادامه پروژه بولوار نماز از سوی آستان قدس رضوی
    وی اذعان می‌کند: در رابطه با بخش دوم پروژه به طول یک هزار و 600 متر که در اختیار آستان قدس رضوی است، پس از پیگیری‌های فراوان و برگزاری جلسات متعدد نهایتا در ششم اسفند ماه جاری (روز جاری) مجوز ورود به محدوده مذکور از سوی آستان قدس رضوی صادر و مقرر شد کارهای باقیمانده در این محدوده توسط سازمان عمران و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد تا 31 خردادماه سال 97 به اتمام رسیده و عملا پروژه بولوار نماز تکمیل شود.
    ریحانی در مورد هزینه‌های این پروژه نیز می‌گوید: هزینه کل کارهای عمرانی فاز چهارم بولوار نماز بالغ بر 45 میلیارد ریال و هزینه کل کارهای فضای سبز این فاز نیز بالغ بر 15 میلیارد ریال است.
    حل مشکلات ترافیکی بولوار نماز در کمیته فنی و سازمان حمل و نقل و ترافیک
    سرهنگ علیرضا حاجی‌زاده، رییس پلیس راهور مشهد مقدس نیز درباره موضوعات ترافیکی بولوار نماز می‌گوید: در رابطه با معابر بزرگراهی، مناطق شهرداری دخل و تصرفی ندارند. موضوعات ترافیکی مربوط به بولوار نماز نیز در کمیته فنی ترافیک و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری باید طرح موضوع و تصمیم‌گیری شود.
    وی با اشاره به اینکه وجود شیب‌های زیاد در بخش‌هایی از مسیر خود باعث ایجاد سرعت زیاد در اتومبیل‌های عبوری از این بولوار می‌شود، می‌افزاید: معمولا بعد از راه‌اندازی هر معبری، قطعا پلیس راهور باید تاییدیه لازم را در مورد تابلوها و علائم راهنمایی و ترافیکی ارائه نماید. برخی از مشکلات نیز در حین اجرای پروژه بروز می‌کند که ضمن مکاتبه با مجری طرح، این موارد گوشزد می‌گردد تا رفع شود.
    وی می‌افزاید: دوربین‌های کنترل ترافیک و کنترل سرعت نیز در این بولوار وجود ندارد که باید در این زمینه نیز اقدامات لازم صورت گیرد.
    رییس پلیس راهور مشهد مقدس خاطرنشان می‌کند: بعضی از تقاطع‌های ایجاد شده در بولوارهای جدید لتاسیس، بر اساس تقاضای سفر، نیازمند چراغ‌های فرماندهی است که اجرای این تاسیسات نیازمند تامین بودجه لازم است. این موارد به سازمان ترافیک اعلام می‌شود تا آنها نیز در راستای دغدغه‌ای که دارند نسبت به نصب چراغ راهنمایی و رفع مشکلات ترافیکی و نصب دوربین‌های ترافیکی اقدام کند.
                                                                        ***
    حال امید می‌رود با اقداماتی که در دست انجام است بولوار نماز با بهره‌برداری از فاز چهارم آن، تا انتهای بهار 97، تکمیل شده و بهارانه‌ای از سوی مدیریت شهری مشهد به شهروندان و زائران شهر بهشت و در راستای کاهش ترافیک و روان سازی عبور و مرور در معابر شهری باشد.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 516
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر